Samochód pozostawiamy na parkingu w Szlachtowej, dawnej wsi łemkowskiej w okolicy Muzeum Pienińskiego. Stamtąd na rozgrzewkę spacerujemy w kierunku Jaworek, skąd wyruszamy zielonym szlakiem przez Rezerwat Przyrody, Wąwóz Homole. Wąwóz ukształtował potok Kamionka, tworząc liczne kaskady, a wyposażenie go drabinkami, mostkami i kładkami znacznie ułatwia spacer wzdłuż niego. Ze względu na niewielką trudność i czas przejścia, jest on idealnym miejscem do odwiedzin dla osób w każdym wieku.
Po wyjściu z wąwozu docieramy do Dubantowskiej Polany i nadal kierujemy się szlakiem zielonym bezpośrednio w kierunku Wysokiej. Początkowo szlak ciągnie się w miarę równym terenem, aż do Polany pod Wysoką, gdzie zaczyna się dosyć strome podejście, aż na sam szczyt Wysokiej – po dotarciu do skrzyżowania szlaków wybieramy kolor niebieski.
Wysokie Skałki, jak sama nazwa wskazuje jest szczytem wielowierzchołkowym, bardzo popularnym głównie za sprawą kolekcjonerów Korony Gór Polski. Na szczycie znajduje się skrzyneczka z pieczątką potwierdzającą zdobycie szczytu oraz piękna, niezasłonięta panorama na Tatry i Magurę Spiską (widać także słowackie miejscowości).
Chwila odpoczynku i schodzimy z Wysokiej tą samą trasą, a następnie idziemy w kierunku Palenicy w Szczawnicy (nadal niebieskim szlakiem). Trasa biegnie raz w górę, raz w dół. Po prawej stronie towarzyszy nam zalesiony grzbiet Beskidu Sądeckiego z widocznym przekaźnikiem na Przechybie i wieżą widokowa na Radziejowej. Z lewej strony, co jakiś czas spomiędzy drzew wyłaniają się Tatry.
Docierając do Durbaszki bardzo dobrze widoczny jest nasz drugi punkt wycieczki – Wysoki Wierch. Z Wysokiego Wierchu widoczne są pasmo Golicy, Trzy Korony w Pieninach Właściwych, Tatry, a nawet Babia Góra. W tym miejscu spędzamy dłuższa chwilkę na jednej z ławeczek i wyruszamy w drogę powrotną żółtym szlakiem do Szlachtowej, gdzie czeka na nas samochód.
Czas przejścia bez odpoczynków zajęła nam ok. 4 godziny. A teraz czas się wygrzać w Saunarium Termy Bania :)